Hizbullahçı Hackerlara Siber Operasyon!

Hizbullahçı

Hizbullah Terör Örgütü’nün propaganda faaliyetlerini yapmak amacıyla binlerce kullanıcının kişisel verilerini ele geçirmeye çalışan Hizbullahçı Hackerların Facebook üzerinden planladıkları saldırı Çek İstihbaratı’nın dikkati sayesinde önlendi.

Çek Güvenlik İstihbarat Servisi (BIS), Hizbullahçı hackerlar tarafından dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlar vasıtasıyla hacklemek üzere kullandıkları sunucuların erişime kapatıldığını duyurdu. BIS Direktörü Michal Koudelka,”Ayrıntılar hakkında yorum yapamam, ancak BIS’in bilgisayar korsanlarının sistemini izleme ve açığa çıkarmada önemli bir rol oynadığını, hacker sunucularının kapatıldığını doğrulayabilirim.” dedi.

Hizbullahçı

BIS, hizbullahçı hackerların sunucularının Çek Cumhuriyeti lokasyonlarında yer aldığını, Lübnan merkezli bir İslamcı siyasi parti ve militan grup olan Hizbullah tarafından bu sunucuların kullanıldığının kesin olduğu aktarıldı. Hizbullahçı hackerların sahte Facebook profilleri oluşturdukları, özellikle ilgi çekici kadın resimleri kullanarak faaliyette bulundukları, iletişime geçmeyi başardıkları kişileri Facebook sohbet kısmı dışında üçüncü taraf bir anlık mesajlaşma uygulaması kurmaya ikna ederek, kullanıcıların sistemlerine zararlı yazılımlar vasıtasıyla sızdıkları tespit edildi.

Kötü amaçlı yazılım barındıran sunucular Çek Cumhuriyeti’nde, aynı zamanda AB’nin ve ABD’nin diğer kısımlarında da bulunuyordu. Saldırının hedeflerinin genellikle Orta Doğu’da, aynı zamanda Orta ve Doğu Avrupa’da bulunan bilgisayar kullanıcılarının olduğu, Facebook ve Twitter’ın Hizbullah’ın kullanmış olduğusosyal medya hesaplarını askıya aldığı bildirildi.

Sosyal Medya'da Haberi Paylaş
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
SecurityLab - Siber Güvenlik Platformu

Hakkında 19JİTEM05

Teknik Yazar, Güvenlik Blogcu ve BilişimTeknolojileri Analisti. Siber alanında ve diğer teknoloji ile ilgili gelişmelere dikkat çeken bir içerik uzmanı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

sixteen + eleven =

Yandex.Metrica