MPlayer ve VLC Medya Oynatıcısında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

MPlayer ve VLC Medya

Dünya genelinde kullanımı yaygın olan MPlayer ve VLC medya oynatıcısında, uzaktan erişim sağlanmasına yol açabilecek bir güvenlik açığı tespit edildi.

Cisco Talos Intelligence Group’taki IT güvenlik araştırmacısı Medya oynatıcılar tarafından kullanılan LIVE555 medya akışı kitaplığında kritik bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı keşfetti. Lilith Wyatt’a göre; Live Networks şirketi tarafından sürdürülen kütüphane, MPEG, H.265, H.264, H.263 +, VP8, DV gibi video ve ses formatlarını işleme yeteneği ile RTP / RTCP, RTSP veya SIP protokolleri ile çalışırken, HTTP üzerinden RTSP tünellemesi için HTTP üst bilgilerini analiz eden HTTP paket ayrıştırma işlevine yarar. “Özel hazırlanmış bir saldırı paketi, yığın tabanlı bir arabellek taşmasına neden olarak kod yürütmesine neden olabilir.

Tespit edilen güvenlik açığının ardından, güvenlik güncellemesi adı altında ilgili medya oynatıcılarının yeni sürümleri yayınlandı. Oynatıcıların resmi internet sitelerinden yeni sürümleri indirebilirsiniz.

Kaynak: HackRead

Sosyal Medya'da Haberi Paylaş
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
SecurityLab - Siber Güvenlik Platformu

Hakkında 19JİTEM05

Teknik Yazar, Güvenlik Blogcu ve BilişimTeknolojileri Analisti. Siber alanında ve diğer teknoloji ile ilgili gelişmelere dikkat çeken bir içerik uzmanı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

twelve + 12 =

Yandex.Metrica